Živa Jalovec je tik pred začetkom že 13. sezone Špil lige v Kinu Šiška zaslišala Nika Drozga, vodjo programa.
Špil liga letos odpira že 13. sezono. Kaj meniš, da je ključni razlog, da projekt vztraja in raste že več kot desetletje.
Čutimo dolžnost, da novim generacijam glasbenikov in glasbenic omogočimo, da iz prve roke dostopajo do znanj in izkušenj s področja, znotraj katerega so se odločili udejstvovati in hkrati nudimo platformo, preko katere lahko tako dosežejo širše občinstvo kot se povežejo z vrstniki. Rezultati kažejo, da opravljamo dobro delo – imamo bivše ligaše, ki so Slovenijo zastopali na Evroviziji in ligaše, ki so ravnokar napovedali turnejo po alternativnih klubih Balkana. Lanski zmagovalci Kultivator so sami organizirali koncert, na katerega so povabili člane hrvaške zasedbe, s katero so v sklopu nagrade igrali v Zagrebu. Nedavno sem ob organizaciji drugega dogodka od enih izmed bivših ligašev prejel kvaliteten rider, ki so ga pred leti tekom natečaja izdelali na podlagi naše delavnice. Prav ta napredek ligašev nam daje motivacijo, da platformo izpopolnjujemo in razvijamo naprej.
Kako se je Špil liga v teh letih najbolj spremenila in nadgradila – tako v organizacijskem kot tudi tehničnem smislu?
Po tolikih letih vemo, da formula deluje, z vsako sezono pa poskušamo razmišljati, kako lahko projekt še nadgradimo; naj bo to interno-organizacijsko, promocijsko ali vsebinsko z dodajanjem novih nagrad in izobraževanj. Čeprav natečaj vsebuje element izpadanja, nam je pomembno, da nihče od sodelujočih nima občutka poraza. Že od prve sezone koncerte prenašamo v živo, kar smo z leti bistveno nadgradili – od angažiranja lastne video ekipe in nakupa boljše opreme do posebnih miksov, narejenih izključno za živi prenos. Za glasbenike je kvaliteten posnetek koncertnega nastopa neprecenljivega pomena pri nadaljnjem iskanju priložnosti. Že vrsto let se osredotočamo na nagrajevanje vseh finalistov, ne le zmagovalca. Včasih zmagovalec pač ne paše na določen oder, hkrati pa je zelo primeren kdo od drugih finalistov – želimo razbiti utvaro, da gre za linearno pot do vrha. Letos bomo posebno pozornost namenili tudi okrepitvi promocijskega aspekta Špil lige in njenih družbenih omrežij, kar upamo, da se bo odražalo v številu sledilcev, večji pozornosti medijev, sponzorjev in partnerjev, posledično pa seveda v priložnostih za ligaše, tako med samo sezono kot po njej.
Nekdanji zmagovalci, kot so npr. Joker Out in Koala Voice, danes polnijo velike odre. Katere dosežke bi posebej izpostavil kot dokaz, da natečaj resnično odpira vrata mladim glasbenikom?
O tem sem se razgovoril že v odgovoru na prvo vprašanje, a lahko nadaljujem. Če boste obiskali katerega od večerov Špil lige, je zelo verjetno, da boste v občinstvu videli nekaj bivših ligašev – tudi člani Joker Out se radi vrnejo pogledat nove talente. Prav tako ne gre samo za glasbenike – v organizacijsko ekipo uvajamo že tretjo osebo, ki je v preteklosti stala na odru Špil lige in je izrazila interes za sodelovanje pri produkcijskem procesu.
Koliko prijav pričakujete v 13. sezoni in kakšne glasbene žanre običajno prinesejo nastopajoči?
Težko napovemo, koliko bo letos prijav, ostaja pa njihovo število precej stabilno, s pozitivnim odstopanjem v 10. sezoni, ko smo jih prejeli rekordno število. Prijavljajo se glasbeni ustvarjalci iz cele Slovenije, včasih celo iz zamejstva, tako da se za pretirano centralizacijo ni bati. Čeprav se še vedno večinoma prijavljajo zasedbe, smo v zadnjih letih zabeležili porast prijavljenih posameznikov in posameznic – od kantavtorjev do raperk in elektronskih producentk. To nas izredno veseli, saj si želimo čim več vsebinske raznolikosti in upamo, da se bo ta trend nadaljeval. V zadnjih nekaj sezonah smo imeli tudi precej kvalitetnih prijav iz raznih podžanrov metala, k čemur je nedvomno pripomogla zmaga zasedbe Ghastly Ashes v 11. sezoni. A to ne pomeni, da gre za metalski natečaj – leto prej je zmagala hip-hop zasedba Špil ligni. Tudi to je čar Špil lige.
Kako izbirate žirijo in mentorje ter kakšno vlogo imajo pri oblikovanju mladih bendov?
Želimo, da žirijo sestavljajo izkušeni posamezniki in posameznice, ki so hkrati dovolj široki v svojih zanimanjih in tudi trenutno dejavni v glasbenem svetu. Pomembno je, da jim ligaši zaupajo, veseli pa me tudi vsakič, ko žiranti na nastope med seboj gledajo različno in to tudi povejo. Ligašem ne želimo govoriti, kaj morajo narediti za uspeh, temveč jim svetovati, kako učinkoviteje doseči to, kar so si zamislili. Da začetnica Špil lige Maša Pavoković svoje udejstvovanje nadaljuje kot žirantka, mi je v posebno veselje, saj iz prve roke zelo dobro pozna poti in pasti mladih glasbenikov.
Kakšne nagrade čakajo letošnje zmagovalce in finaliste ter na kakšen način jim te nagrade pomagajo pri nadaljnjem razvoju?
Zmagovalec 13. sezone Špil lige bo avgusta 2026 nastopil na enem izmed najpomembnejših regijskih festivalov Kamfestu ter septembra nastopil v Zagrebu v sklopu izmenjavd d tamkajšnjim festivalom Superval. Tudi letos bodo vsi štirje finalisti prejeli snemanje singla, in sicer vsak v svojem studiu s pripadajočim producentom. Slednje se mi zdi ključno, saj navkljub vse večji dostopnosti snemalne opreme, s katero lahko v prostoru za vaje posnameš studijsko ploščo ali singel, pogosto umanjka ključna oseba, ki razume oblikovanje zvoka in produkcijski proces. Vsi finalisti prejmejo profesionalne portretne fotografije v sodelovanju z dijaki oddelka za fotografijo SŠOF in 1 leto brezplačne mobilne naročnine pri A1, na vsakem predstavitvenem špilu pa žirija Špil lige izbere najboljše besedilo večera in podeli knjižno nagrado, ki jo podarja Mladinska knjiga. Poleg avtomatičnega koncerta na Kamfestu s Špil ligo sodelujejo še drugi partnerji, ki med štirimi finalisti sami izberejo, kdo jim najbolj ustreza in jim ponudijo nastop. To so velenjski Festival Kunigunda, Castle Festival, Klub študentov občine Koper in Hostel Celica. Vsi ti nagradni nastopi so honorirani, kar se nam zdi pomembno – prepogosto so namreč mladi, izkušenj željni glasbeniki pripravljeni nastopiti zastonj.
Poleg nastopov Špil liga ponuja tudi delavnice. Katere teme se vam zdijo za mlade glasbenike najbolj dragocene?
Na dnevu delavnic oz. predavanj tradicionalno obdelamo tri teme – tehnična priprava na nastop, PR in promocija ter osnove glasbenega posla. Mislim, da te tri teme dobro pokrijejo osnove glasbenega udejstvovanja.
Kako pomembno je za mlade nastopiti v profesionalnem okolju, kot je Kino Šiška, in kakšne izkušnje s tem pridobijo?
Nastop na Špil ligi je za mnoge ligaše prvi nastop nasploh, za veliko njih pa je prvi nastop v tako profesionalnem okolju. Izkusijo, kako se naredi pravi monitoring in tonska vaja, hkrati pa od naše tehnične ekipe dobivajo sprotne nasvete in napotke. Na koncu nastopijo pod profesionalno oblikovanimi lučmi in prejmejo profesionalno posnete in zmiksane avdiovizualne posnetke nastopov. Če se prebijejo do finala, nastopijo tudi na velikem odru Junija v Ljubljani na Kongresnem trgu pred več kot 1000 ljudmi. To je posebna izkušnja in ni lahko stopiti iz manjše dvorane na tak oder in ohraniti isto energijo.

Foto: Marcel Obal
V zadnjih letih ste začeli sodelovati tudi s Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo. Kako takšno sodelovanje bogati projekt?
S SŠOF letos sodelujemo že deseto leto in rezultati so super. Za mlade glasbenike je namreč pomembno tudi, da razmislijo o tem kako se vizualno predstavljajo. Gre za samostojno sodelovanje med ligaši in dijaki z oddelka za fotografijo – mi jih povežemo in damo osnovne usmeritve, potem pa je na njih, da se med seboj pogovarjajo in izvedejo fotografiranje.
Za prihodnost se namiguje na možnost regionalnega ali celo širše mednarodnega povezovanja. Kako bi to lahko izgledalo?
V zadnjih letih smo se povezali s hrvaškim natečajem za srednješolske glasbenike in glasbenice Superval, s katerim tudi v 13. sezoni načrtujemo mednarodno izmenjavo izvajalcev. V začetku septembra smo izvedli dogodka v Zagrebu in v Ljubljani, ki sta bila uspešna. Če najdemo več tovrstnih možnosti, bi lahko razmislili o multilateralnih izmenjavah in dogodkih, a mora za to najprej obstajati podlaga na terenu.
Kaj bi svetoval dijakom in bendom, ki razmišljajo o prijavi, a še nimajo veliko izkušenj z nastopi?
Zaenkrat poznam le en način pridobivanja izkušenj – zmagovalci 10. sezone Špil ligni so svoj prvi nastop izvedli na Špil ligi, kamor so se na začetku prijavili bolj za hec, nato pa se tekom sezone razvili v resno zasedbo. Špil liga tudi nima omejitev glede ponovne prijave, tako da je veliko dosedajšnjih ligašev nastopilo na več sezonah. In The Attic so na primer zmagali v svoji drugi sezoni, pa tudi člani Joker Out so sezono pred zmago nastopili v okviru druge zasedbe.
Kaj po vašem mnenju (organizator) pomeni Špil liga za glasbeni prostor (slovenski pa i šire)
Špil liga je platforma, v okviru katere dijaški glasbeniki in glasbenice pogosto naredijo prve korake na koncertno-glasbeni sceni, predvsem pa jim omogoča, da svoje ustvarjanje predstavijo v vrhunskih pogojih, ki jih zagotavljata tehnična oprema in ekipa Kina Šiška. Za nekatere je to lahko odskočna deska med vidnejše glasbene ustvarjalce, kot je to uspelo skupinama Joker Out in Koala Voice, a še pomembneje je to, da vsem udeležencem ponuja možnost nastopanja s pravo tehnično podporo v profesionalnem, uveljavljenem prostoru, jim zagotavlja dostop do novih znanj prek delavnic, predavanj in dela s profesionalci, hkrati pa spodbuja izmenjavo izkušenj med samimi udeleženci, kar je pogosto enako dragoceno. Špil liga tako ustvarja okolje, v katerem lahko mladi glasbeniki svobodno rastejo in se razvijajo.
Je zaznati kake spremembe v prijavah v letih doslej .. več posameznikov kot bendov mogoče? Ljubljana vs druga mesta ..?
Število prijav ostaja precej stabilno, s pozitivnim odstopanjem v 10. sezoni, ko smo jih prejeli rekordno število. Prijave prihajajo iz cele Slovenije, včasih celo iz zamejstva, tako da se za pretirano centralizacijo ni bati. Čeprav zasedbe ostajajo v večini, smo v zadnjih letih zabeležili narast prijavljenih posameznikov in posameznic – od kantavtorjev do raperk in elektronskih producentk. To nas izredno veseli, saj si želimo čim več vsebinske raznolikosti in upamo, da se ta trend nadaljuje. V zadnjih nekaj sezonah smo imeli tudi precej kvalitetnih prijav iz raznih podžanrov metala, k čemur je nedvomno pripomogla zmaga zasedbe Ghastly Ashes v 11. sezoni.



