Radio Terminal V Živo
Zaslišanje: DJ Zeds

Zaslišanje: DJ Zeds

Letos Sladica praznuje neverjetnih 20 let – dve desetletji ritmov, plesnih noči, neštetih spominov in pristne energije, ki jo je DJ Zeds, oziroma Zvezdan Simič, z ekipo ustvarjal skozi vsa ta leta. Od prvega večera pod halo Tivoli, ko se je zbralo 150 prijateljev in znancev, do razprodanih spektaklov v Cvetličarni, je Sladica zrasla v nekaj mnogo več kot le party. Danes je to gibanje, skupnost in občutek pripadnosti, ki povezuje generacije ljubiteljev dobre glasbe, r’n’b-ja, soula in funka.

V pogovoru za Radio Terminal je Zeds Živi Jalovec razkril, kako je Sladica rasla brez forsiranja, zakaj je kljub vsem letom še vedno neodvisna in kako mu uspeva ohranjati tisti pravi “vajb”, zaradi katerega obiskovalci znova in znova napolnijo plesišče. Dotaknila sva se tudi letošnje edicije Sladica Live & Partyki bo 26. decembra v Cvetličarni – z zasedbo Sladica Band v polni postavi in z izjemnim gostom – nastopil bo Wikluh Sky (Bad Copy), 4-kratni dobitnik srbskega oskarja za popularnost.

Vstopnice so že v predprodaji: https://www.entrio.si/hr/event/sladica-live-party-2025-23049

O začetkih, glasbi, energiji in zakaj Sladica še danes ostaja eden najbolj posebnih glasbenih projektov v Ljubljani.

Začetki in razvoj Sladice

 Sladica letos praznuje 20 let. Se še spomniš prve zabave leta 2005 – kakšno energijo je imela in kaj se ti je takrat zdelo “posebno”?

Seveda se spomnim. Ob izdaji prvega Sladica mixtejpa, smo se odločili, da naredimo pod Halo Tivoli v takratnem klubu Vamos (ex Palma, SubSub) event, kjer vsem prisotnim podelimo mixtejp. Bil je bolj spoznavni večer z vsem, kar bo sledilo, 150 ljudi, v glavnem prijateljev in znancev na kupu.

Kako se je Sladica skozi leta razvijala – od intimnega partija za prijatelje do enega najbolj prepoznavnih dogodkov v Ljubljani?

Razvijala se je predvsem spontano in počasi, brez hitenja in brez forsiranja dogodkov ter mixtejpov, ki smo jih izdajali. Če poenostavim, ko sem imel čas in voljo za odkrivanje glasbe in gramofone, so nastajali mixtejpi, potem pa je čez čas sledil event. In tako smo nekaj let delali en mixtejp en event na vsake dve leti. 2009 smo naredili že dva eventa na leto, kasneje pa tudi tri in maksimalno 4. Danes smo nekje na 2-3 eventih letno. In ne smem pozabiti prijateljev, ki pomagajo pri organizaciji od prvega dne.

Kdaj si začutil, da Sladica ni več le party, ampak gibanje, skupnost, blagovna znamka?

Seveda sem se na neki točki zavedel vpliva Sladice na klubsko življenje v mestu. A vseeno je en tak čuden občutek, saj smo od prvega dne poslovni subjekt, in npr. pri najemu prostorov javnih zavodov plačamo polne korporativne cene. Nikoli nismo bili na nobenem razpisu za nobena sredstva, nikoli nastopali v sklopu mestnih ali državnih dogodkov. Kar je pa po svoje tudi fajn, saj tam, kjer je vse to, je tudi politika. Zanimivo, da so nam v času po kovidu najbolj priskočili na pomoč privatni klubi z mnogo boljšimi pogoji za organizacijo dogodkov. Bi pričakoval ravno obratno.

Nikoli nisem gledal na Sladico kot brand. Bolj skupnost ja. Ko vidim, da nekateri znanci in prijatelji, ki živijo po svetu, jemljejo dopuste v času Sladice, ko se gre na vikend na obalo v soboto po Sladici in ko vidim veliko parov, ki so se spoznali na Sladici, danes na sprehodih s svojimi otroci in ko vidim glasbenike, kako v veliki večini takoj privolijo v sodelovanje s Sladico, je en tak fajn občutek.

Katere so po tvojem mnenju ključne točke, ki so Sladico naredile to, kar je danes?

Verjetno se je poklopilo več stvari. Od glasbe, ki smo jo promovirali na mixtejpih, glasbe, na katero lahko plešeš na eventu (rnb, soul, funk, hiphop, mashup in še kaj), tistih nekaj lokacij, kjer smo evente organizirali, vajba na samih eventih, Sladica banda, do Sladica avtorskega albuma. 

Glasba, energija in koncept

Sladica Live združuje DJ set in koncert – plesno energijo in živo glasbo. Kako se je rodila ideja o tem “hibridnem” konceptu?

Sama od sebe. Čeprav enkrat letno organiziramo klasičen DJ party, smo že na prvem eventu združili klasične DJ sete in pevce. Prvi Sladica Live smo organizirali l. 2013 s koncertom skupine Nicole Willis & The Soul Investigators, ki smo mu dodali še klasični Sladica afterparty. In tako danes, zadnji petek v letu, organiziramo Sladica Live, kjer koncertu Sladica banda z raznimi pevci dodamo še Sladica party. 

Kako izbiraš glasbo za svoj set in mashupe? Imaš kak ritual ali se preprosto prepustiš energiji občinstva?

Kar se setov tiče, si nikoli nisem pripravljal nekih setlist vnaprej. Ja, nekaj nove muzike in kakšen nov mashup že pripravim za zavrtet, a v glavnem je vse stvar trenutka, navdiha, energije na danceflooru …

Kar se mashupov tiče, pa so vedno povezani z zvrstmi glasbe, ki jo vrtim oz. sem jo včasih. Kdaj zavrtim že vnaprej narejen mashup, kdaj pa ga kar v živo. Te so ponavadi ali najboljši ali pa tudi ne. 🙂 Čeprav vrtim glasbo z računalnika za kontrolerje, še vedno uporabljam klasične gramofone z iglami in vinilnimi ploščami. Se pa kar precej razlikuje manjši bolj intimen ali pa večji event. Drugačno je počutje, popolnoma drugačni so DJ seti.

Kako nastane mashup?

Ponavadi so to pesmi, ki so se mi usedle v uho in nekako samo od sebe pride do mashupa. Je pa to danes precej lažje, kot je bilo 10 let nazaj, saj so DJ programi močno napredovali. Z enim klikom dobimo samo vokalno verzijo pesmi (a cappella) in potem nastane, kar nastane. Mogoče s temi mashupi kompenziram to, da se nikoli nisem zares lotil produkcije avtorskih beatov in muzike. 😉 In ponavadi nastanejo zelo hitro. V 10. minuatah od ideje do realizacije.

Katere tri besede bi najbolje opisale glasbeni značaj Sladice?

Soul, ekipa, vajb.

V čem se Sladica po tvojem razlikuje od drugih r’n’b/hip-hop zabav v regiji?

Precej. Večino teh eventov, ki sem jih obiskal, so precej skomercilizirani in imajo popolnoma drugačno publiko. Na Sladici lahko slišiš komade in muziko, ki jo tam sigurno ne boš. Nekdo bo rekel, da nismo šli s časom, pa se moti, ker je veliko artistov, ki so v zadnjem času izdajali dobro muziko in jih na Sladicah vrtimo. Mogoče je Sladica drugačna tudi zato, ker ne rabimo na vrhuncu večera vrtet power komade, ampak ravno nasprotno. Sade ali Childish Gambina. Veliko je nove muzike, ki ji danes rečejo rnb pa nima veze z rnbjem, tako kot veliko današnjega hiphopa. 90 procentov današnjih zvezd t.i. rnbja in hiphopa pred dvemi desetletji ne bi prišli na vrsto za prijet mikrofon. Takrat so bili v ospredju artisti, danes so to poslovneži. 

Sladica Band in letošnja edicija

Letos bo Sladica Band znova nastopil v polni postavi, s številnimi gosti. Kaj lahko pričakujemo 26. decembra v Cvetličarni?

Band bo nastopil v polni zasedbi, kar se pa pevcev tiče, jih bo tokrat z nami 8. Mate Bro, Jadranka Juras in Wikluh Sky bodo nastopili z avtorsko muziko in kakšnim mashupom, ostali pa bodo odpeli kakšen cover in mashup. Ta prednovoletna Sladica Live je skoraj že novoletna zabava, malo bolj party, kot pa bi bil koncert v Kinu Šiška npr. Se pa lotimo v kratkem produkcije novih komadov in upam, da še drugo leto izdamo Sladica EP.

Zasedba je res impresivna – od Janija Haceta in Tadeja Koširja do gostujočih vokalistov, kot so Jadranka Juras, Hannah Mancini … Kako poteka sodelovanje s tako raznoliko ekipo?

Čez leto je v glavnem mirno. Težava nastopi novembra torej zdaj ;), ko so v planu dnevi za vaje. Najprej vadi band sam, nato še s pevci in backvokali. Večina članov banda ima svoje stalne bande, Siddharta, Senidah, Nina Pušlar, …  nekateri zraven poučujejo še v glasbenih šolah, tudi back vokalistke nastopajo pri več zasedbah, ki veliko nastopajo, prav tako pihalna sekcija, kje so še pevci. In spraviti decembra vse na kup, ko imajo ogromno koncertov, za vsaj 5 terminov za vaje, je najtežje delo pri vsem skupaj. Druga težava je ura koncerta. Letos recimo, odpremo vrata Cvetličarne šele ob 22h in pričakujem začetek koncerta kakšno minuto pred polnočjo. Jani Hace ima ta večer s Siddharto koncert v Litiji, Batista Cadilac pa so v Domžalah. Še dobro, da ta dan Senidah nima koncerta. 🙂 Se je že dogajalo, da pevci s svojega prvega koncerta pridejo direktno iz avta na oder.

Na seznamu gostov je tudi Wikluh Sky, kar je res posebno presenečenje. Kako je prišlo do tega sodelovanja?

Djordje Miljenović aka Wikluh Sky je član skupine Bad Copy iz Beograda, raper, pevec in še marskaj. Ena multitalentirana duša, katere fen sem že dolgo in sem si ga že od nekaj želel videti na našem eventu. Tokrat nam je uspelo, nekaj malega bo odrepal, večinoma pa pel …

Kateri trenutek prejšnjih Sladic ti je najbolj ostal v spominu?

Vedno mi bo ostal v spominu Sladica party iz leta 2010 v Sputniku na Viču, ko smo po deževni noči ob 05h zjutraj končali event in ravno, ko so se ljudje razšli, so takratne poplave zalile tako klub kot vso viško okolico in avtomobile nekaterih obiskovalcev, ki so jih pustili tam čez noč. Bilo je res slabo jutro po noro lepi noči… Lepih trenutkov pa je ogromno, mogoče Sladica live z Brand New Heavies koncertom v sklopu Kurzschlussa, prvi koncert Sladica Live v Kinu Šiška in gostovanje Nightmares on Wax na edinem Sladica Partiju, ki smo ga organizirali v klubu Cirkus. Trenutek pa mogoče, ko je po koncertu v Ljubljani s celim bandom na Sladico prišla Joss Stone in se lepo razplesala z nami.

Osebni pogled in filozofija za gramofoni

Kaj te po vseh teh letih še vedno žene, da se vračaš za mešalko?

Ker zadnja leta ne nastopam prepogosto, imam okrog 5 DJ nastopov na leto, je vsakič  kot prvič. Najprej trema, manjša anksioznost, vedno potrebujem nekaj komadov, da se roke ogrejejo potem pa samo še užitek. Na Sladici Dji nikoli nismo preveč osvetljeni, bolj silhuete na odru. Tako nam paše, nismo radi v centru pozornosti, kljub temu da smo. 🙂 Plesišče je center dogajanja.

Se kdaj zgodi, da te množica preseneti – da čutiš energijo, ki je nisi pričakoval?

Seveda se, predvsem na koorporativnih dogodkih, ki jih sem ter tja oddelam, se kdaj zgodi nepričakovano. Na eni od novoletnih zabav marketinške agencije se je dogodek iz Sladice prelevil v alternativni žur, kjer so prevladovali ritmi Borghesie, Miladoyke Youneed in podobnih artistov. Predobro. In letos sem po 10. letih vrtel na eni poroki večinoma svoje mashupe in ni bilo glasbenih želja. Super je bilo.

Kako se pripraviš na tako velik dogodek, kot je Sladica Live & Party?

Dogodek se začne že janurja ko se oblikuje grafika dogodka. Čez leto je mirno in vsak dan se postori kakšna malenkost okrog dogodka, zaradi veliko vpletenih nastopajočih pa je december organizacijsko zahteven. Ob večjih dogodkih kot je ta, je tudi več dela okrog promocije, snemanja videov, intrvjujev, gostovanj na raznih oddajah …

Kaj po tvojem pomeni “dober DJ”? Je to tehnična dovršenost ali sposobnost branja občinstva?

Mislim, da je pomebno oboje. Sam nikoli ne vrtim setov znotraj enega žanra in enega tempa in DJ set se v dveh urah lahko spreminja od 80 BPMa do 180BPMa ter ima razpon tudi do 40 let glasbe, kar pomeni, da je tudi sama zvočna slika zelo raznolika. Rad imam daljše mixe in vedno se trudim brati občinstvo. Sem pa kdaj v klubih doživel tehnično superiorne hiphop dje, ki so zmetali 100 komadov v 45 min set. To je bolj performance in mi bolj paše na kak poseben event in ne v klub. Mi je pa zanimivo videti današnje EDM DJe na festivalih, ki imajo roke več v zraku kot na DJ opremi, medtem ko imam sam ogromno dela med komadi, da se kdaj vprašam, a sploh počnemo isto stvar. 🙂