Mariborski Đoko na največjem hrvaškem festivalu: »Če bi nam pred leti rekli, da bomo igrali ob IDLES in Kings of Leon, bi se vam smejali«
Na zagrebški INmusic Festival, največji mednarodni open-air festival sodobne glasbe na Hrvaškem, letos prihaja tudi slovenska zasedba Đoko. Mariborski bend, ki je v zadnjih letih postal eno najzanimivejših imen regionalne alternativne scene, bo nastopil ob imenih, kot so IDLES, Kings of Leon, Jack White in Gorillaz.
Skupina iz Maribora v svoji glasbi spaja estetiko novega vala, synthpopa in post-punka, pri čemer črpa navdih iz zvoka osemdesetih in devetdesetih let. Njihov prepoznaven »rožnato obarvan« izraz gradijo melodični sintetizatorji, elektronski bobni, kitare in melanholična besedila, ki se dotikajo duševnega zdravja, medosebnih odnosov in občutka sodobnega življenja.

Od leta 2022 so nanizali več odmevnih singlov, med njimi »Puli«, »Blok 22«, »Val« in »Šećer«, njihov prvenec To ti vračam, tvoje je pa je občinstvo Radia Terminal razglasilo za album leta. Zagon so nadaljevali s singloma »VSE OK« in »ZAUVIJEK«, ob vse večji podpori radijskih postaj in publike pa so si hitro ustvarili tudi močno koncertno prezenco.
Pot do nastopa na festivalu INmusic sicer ni bila povsem običajna. Bend se je prijavil na razpis INmusic Breakthrough, namenjen mladim izvajalcem, ki jim festival omogoči preboj na veliki oder. Prišli so v ožji izbor, nato pa je o nastopajočih odločala publika.
»Žal nam je takrat zmanjkalo glasov in nismo bili izbrani za nastopajoče,« pravijo člani benda. A zgodba se tu ni končala.
»Dva tedna po zaključku razpisa smo prejeli sporočilo INmusica, da kljub temu, da nismo bili izbrani s strani publike, organizatorji vseeno želijo, da odigramo na njihovem festivalu. Popolnoma vzhičeni in veseli smo seveda sprejeli ponudbo.«
Za bend je to pomembno priznanje.
»To, da te nekdo opazi in želi, da igraš na enem izmed večjih festivalov v tem delu Evrope, pomeni toliko več.«
Člani skupine so sicer tudi sami redni obiskovalci festivala, ki ga cenijo zaradi raznolikega programa alternativnih in odmevnih izvajalcev.
»Najbolj nepozabni nastopi, ki smo jih doživeli na festivalu, so bili definitivno IDLES, Fontaines D.C., The Killers, KOIKOI, Smashing Pumpkins in Viagra Boys. Tudi lokacija je fenomenalna za poletni glasbeni festival.«
Nastop na istem festivalu kot njihovi glasbeni vzorniki se jim še vedno zdi nekoliko surrealen.
»Če bi nam pred parimi leti rekli, da bomo igrali na istem festivalu kot IDLES, Kings of Leon, Gorillaz in Jack White, bi se vam smejali. Upamo samo, da ne bo zadnjič.«
Ob festivalskem nastopu pa bend pripravlja tudi novo glasbo. Trenutno se odpravljajo v studio, kjer snemajo nov komad, koncertno pa ostajajo zelo aktivni. Že v petek, 15. maja, bodo v mariborskem ŠTUK nastopili kot predskupina MRFY, 30. maja pa prihajajo še v Kamnik v organizaciji MC Kotlovnica.



